Răspuns :
Notam cu d distanta si avem:
[tex]d=\frac{20}{100}d+40+\frac{30}{100}(d-\frac{20}{100}d-40)+72+124[/tex]
[tex]d=\frac{20}{100}d+40+\frac{30}{100}d-\frac{6}{100}d-\frac{1200}{100}+72+124[/tex]
[tex]d=\frac{44}{100}d+236[/tex]
[tex]\frac{56}{100}d=236[/tex]
[tex]d=\frac{23600}{56}=400km[/tex]
Calculam distanta parcursa in cea de-a doua zi:
[tex]d_{2} =\frac{30}{100}d-\frac{6}{100}d-\frac{1200}{100}+72[/tex]
[tex]d_2=96-12+72[/tex]
[tex]d_2=156km[/tex]
Calculam raportul dintre cele doua distante si inmultim cu 100 pentru a obtine procentul:
[tex]\frac{d_2}{d}100=\frac{156}{400}100=39[/tex]
Deci distanta din a doua zi reprezinta 39% din intreaga distanta.