5. Tata a cumpărat trei pachete de unt şi două cutii cu smântână pentru care a plătit 31 lei. Bunicul a cumpărat 9 pachete de unt şi 5 cutii cu smântână de acelaşi fel, pentru care a plătit 88 lei. Cât costă un pachet de unt?
Repede dau coroană doar la metoda grafică!
![5 Tata A Cumpărat Trei Pachete De Unt Şi Două Cutii Cu Smântână Pentru Care A Plătit 31 Lei Bunicul A Cumpărat 9 Pachete De Unt Şi 5 Cutii Cu Smântână De Acelaş class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d96/f8590504e07fd6c05bbaa69f02b99b99.jpg)