Răspuns :
Salut!
Avem doua variante:
8kg cartofi.......16 lei
4kg cartofi........x lei
[tex] \frac{16 \times 4}{8} [/tex]
[tex]2 \times 4 = 8 \: lei[/tex]
2.
8 kg cartofi=16 lei | :8
1kg cartofi=2 lei
4 kg cartofi=2×4=8 lei
RASPUNS:8 LEI
#mistersmart