👤

pe 4 kg vinete și 8 kg ardei Mama a plătit 56 RON iar pe 2 kg vinete și 5 kg ardei a plătit 32 RON Cât costă un kg de vinete dar unul de ardei​

Răspuns :

Răspuns:

4kg vinete...8kg ardei...56ron/×2

2kg vinete...5kg ardei...33ron/×4

8kg vinete...26kg ardei...112ron

8kg vinete...20kg ardei...132ron

atunci 1kg ardei costa 20ron rezulta că 8kg ardei costa 8×20=160ron

4kg vinete...160-56=104ron

1kg vinete...104:4=26ron

1kg ardei=20ron

1kg vinete=26ron

Explicație pas cu pas:

sper că e bine:), n-am mai făcut de astea de mult!