Răspuns:
Cât costă 300kg zahăr și 200l ulei?
1560+840=2400 lei
240 kg zahar____100 l ulei____1560 lei. |×2
300 kg zahar ____200 l ulei ____2400 lei
----------------------------------------------------------------
480 kg zahar____200 ulei _____3120 lei
300. zahar______200 ulei______2400 lei
-----------------------------------------------------------------
480-300=180 zahar __/________3129-2400=720 lei
1.Cat costă un kg zahar?
720:180=4 lei
2.Cat costă 240 kg zahar?
240×4=960 lei
3.Cat costă 100 l ulei?
1560-960=600 lei
4 Cat costa un l ulei?
600:100=6 lei