👤
a fost răspuns

părinții Adrianei cumpara unelte pentru grădinărit, câte o unealta de fiecare felpenteu fiecare dintre cei 4 membri ai familiei. Observa preturile și calculează suma pe care o economisesc. Vreau și sub forma de ex și cu întrebări dau coroana​

Răspuns :

(45+28+36+18+22+14)×4=163×4=652

45*4=180lei pret intreg

28*4=112 lei pret redus

180-112=68 lei economisesc

36*4=144lei...intreg

18*4=72 lei....redus

144-72=72 lei economici

22*4=88 lei...intreg

14*4=56 lei...redus

88-56=32 lei economisesc

68+72+32=170 lei total economie

(45+28+36+18+22+14)×4=163×4=652

45*4=180lei pret intreg

28*4=112 lei pret redus

180-112=68 lei economisesc

36*4=144lei...intreg

18*4=72 lei....redus

144-72=72 lei economici

22*4=88 lei...intreg

14*4=56 lei...redus

88-56=32 lei economisesc

68+72+32=170 lei total economie

sper că va-m ajutat :)