Prima problema:
240-192= 48 lei costa 6 cesti
48:6=8 lei costa o ceasca
192-48=144 lei costa 12 farfurii
144:12=12 lei costa o farfurie
A doua problema:
2558-1878=680( cat mănâncă 10 găini)
680:10= 68( cat mănâncă o găină)
680x3=2040( cat mănâncă 30 găini)
2558-2040=518(cat mănâncă 7 gâște)
518:7=74(cat mănâncă o gașca)