👤
Ymady2005
a fost răspuns

1) Intr-un acvariu erau 20 pesti,unii mari si altii mici.Fiecare peste mare inghite cate 3 pesti mici,astfel incat,in acvariu nu mai ramane nici un peste mic.
Cati pesti vor ramane in acvariu?

2)Suma a 6 nr. este 1433.Primele daua nr. sunt consecutive pare.Suma dintre al 3 si al 4 este 360,iar unul este a 5 parte din celalalt.Diferenta ultimelor 2 este 321,iar unul dintre ele este sfertul celuilalt.
Care sunt cele 6 nr.?

3)De 1 Martie,Florin a cumparat 3 buchete de flori diferite:ghiocei viorele si margaritar,in total 300 de fire.Cand ajunge acasa el amesteca toate florile si obtine:
un buchet cu 100 de ghiocei si viorele,din care 20 de viorele;
un buchet cu 123 de viorele si margaritar,din care 30 margarete;
un buchet cu ghiocei si margaritar, in care nr. de ghiocei este egal cunr. de zile al lunii februarie din anul 2013.
Determina nr de flori,din fiecare fel,al buchetelor initiale.


Răspuns :

1)Se face asa: Notam cu x pestii mari.Pestii mari vor manca x*3 pesti mici .In total avem : x+x*3=20 , x*( 1+3)=20 , x*4 =20 ,x=20:4 , x=5 pesti mari , pesti mici = 5*3=15iti raman pestii mari,adica 5                                                                                                     2) a=/---/
b=/---/+2
c=/---/---/---/---/---/
d=/---/                 c+d=360
e=/---/---/---/---/
f=/---/           e-f=321
calculam mai intai  c,d,
  360:6=60 -->d=60.
60x5=300 --> c=300
calculam e si f 
321:3=107 --> f=107
107x4=428 -->e=428
adunam c,d,e,f  300+60+428+107=895.
scoatem din suma totala 1433-895=538.
acum putem calcula pe a si b.
(538-2):2=536:2=268 --> a=268 atunci b=268+2=270
Verificare a+b+c+d+e+f=268+270+300+60+428+107=1433                                          3)
100-20=80   80ghiocei si 20 viorele                                                                                 123-30=93  93viorele  si 30 margaritar
28 zile februarie=28 ghiocei
108 ghiocei+113 viorele +x+30 margaritar=300
221+x+30=300
x+30=79margaritar
108 ghiocei        113 viorele       79 margaritar.