ma ajutați și pe mine va rog? am nevoie urgent!
![Ma Ajutați Și Pe Mine Va Rog Am Nevoie Urgent class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d06/b4b0a452ffec36ba8a3f487b40067c6a.jpg)
Explicație pas cu pas:
2kg mere.......7kg portocale.......34lei
5kg mere.......1kg portocale.......19 lei ( înmulțim aceasta chestie cu 7 și avem )
35kg mere.....7kg portocale......133lei ( scădem prima chestie care am scris o și rămânem cu )
33kg mere........ 99lei
1kg mere= 3lei
6lei+ 7kg portocale= 34 lei => 7kg portocale = 28 lei ,deci 1kg portocale= 28:7 = 4