MA AJUTA CINEVA? VA ROG
![MA AJUTA CINEVA VA ROG class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d3b/95f387de1f225b09358b029fe1655434.png)
A 4 kg cireșe....3 kg vișine....39 lei
B 7 kg cireșe....3 kg vișine....57 lei
Mai întâi aflăm restul adica:
7-4 kg cirese....3-3 kg vișine....57-39lei
deci:
3 kg cireșe....0 kg visine....18 lei
Acum aflăm cât costă 1 kg de cireșe.
18:3=6 lei(1 kg c.)
Acum ca stim cat costa 1 kg c.,depinde de tine,alegi 7 sau 4 kg c. astfel:
A 4×6=24 lei sau:
B 7×6=42 lei
Acum faci:
A 39-24=15 sau
B 57-42=15
acum in final ca să afli cât costă 1 kg vișine faci:
15:3=5(lei 1 kg v.)