👤
a fost răspuns

4.Ce căldură absoarbe 1kg de gheață de la temperatura de (-50)°C până la vaporizarea completă? Se dau : cg = 2090 J/kg∙K, ca = 4200 J/kg∙K, λ t =334.000 J/kg , λ v = 2.260.000 J/kg, Tt = 0°C și Tf = 100°C.
Repede va rog