👤
JoMrr
a fost răspuns

1. Dacă 4 pâini cu semințe costă 8,8 lei,aflați cat costă 10 pâini de același fel.
2. Bunica a plătit pe 2 dicționare suma de 108 lei. Ce sumă va plăti pentru 5 exemplare identice, pentru a le face cadou celor 5 nepoți?
3. Dacă 4 robinete umplu un bazin în 24 ore, aflați câte robinete cu același debit trebuie deschise identice, pentru a umple același bazin in 8 ore?
4. Pentru a ambala o cantitate de gem de prune sunt necesare 15 borcane de câte 600 g. Câte borcane de 450 g sunt necesare pentru a pune aceeași cantitate?