Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
85 : 5 = 17 lei costa 1 kg de faina
17 x 2 = 34 lei costa 2 kg de faina
Răspuns:
34
Explicație pas cu pas:
5 kg..............85lei
2 kg..............x lei
1.Cât costă 1 kg de făină?
85:5=17 lei
2.Cât costă 2 kg de făină?
2×17=34 lei