Răspuns :
Răspuns:
Schemă:
1kg__?lei
5kg__7,5lei
9kg__?lei
Rezolvare:
1. 7,5:5=1,5lei costă 1kg de pere.
2. 1,5*9=13,5lei costă 9kg de pere.
Exercițiu: 7,5:5*9=13,5
Răspuns: 13,5 lei
Explicație pas cu pas:
5kg...........7,5lei
9kg........... X
Răspuns:
Schemă:
1kg__?lei
5kg__7,5lei
9kg__?lei
Rezolvare:
1. 7,5:5=1,5lei costă 1kg de pere.
2. 1,5*9=13,5lei costă 9kg de pere.
Exercițiu: 7,5:5*9=13,5
Răspuns: 13,5 lei
Explicație pas cu pas:
5kg...........7,5lei
9kg........... X