Răspuns:
12,5 lei.
Explicație pas cu pas:
costul de la preducător, x
costul după ambalare, 1,4x
costul la supermarket, 1,4x+1,4x:4=1,4x·(1+1:4)=1,4x·(1+0,25)=1,4x·1,25
costul la magazin, 1,4x·1,25·1,12
Deci 1,4x·1,25·1,12=24,5 ⇒1,96·x=24,5 ⇒ x=24,5:1,96=12,5