👤

17 kg de zahar costă 119 lei. Aflati cat costa 3,2 kg de zahar
Va rog am nevoie de ajutor
DAU COROANA


Răspuns :

Răspuns:

Aflam cat costa un kg de zahar

1kg=119:17

1kg=7 lei

=>3,2 kg costa 3,2×7

Adică 22,4 lei

Schema:

17 kg   ... 119 lei

3,2 kg ... ? lei

1 kg     ... ? lei

Rezolvarea:

1) 119:17=7(lei)-costă 1 kg de zahăr

2) 7*3,2=22,4(lei)-costă 3,2 kg de zahăr

Răspuns: 3,2 kg de zahăr costă 22 lei și 40 bani