Răspuns :
Răspuns:
Aflam cat costa un kg de zahar
1kg=119:17
1kg=7 lei
=>3,2 kg costa 3,2×7
Adică 22,4 lei
Schema:
17 kg ... 119 lei
3,2 kg ... ? lei
1 kg ... ? lei
Rezolvarea:
1) 119:17=7(lei)-costă 1 kg de zahăr
2) 7*3,2=22,4(lei)-costă 3,2 kg de zahăr
Răspuns: 3,2 kg de zahăr costă 22 lei și 40 bani