Calculeaza volumul CO2(c.n)ce se va obtine de la ardere 33,61 de etan. Determina volumul de oxiden necesar pentru ardere

Răspuns:
Explicație:
33,6 L yL xL
2C2H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O
2. 22,4L 7. 22,4L 4 . 22,4L
x=33,6. 4 .22,4 : 2 . 22,4 = 67,2 L CO2
y=33,6 . 7 . 22,4 : 2 . 22,4 = 117,6L O2