👤
Godeaa303
a fost răspuns

calculeaza cantitatea de zinc necesare reactiei cu 3.5 moli acid clorhidric​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

xmoli     3,5moli

  Zn  +  2 HCl  =   ZnCl2 + H2

1mol       2moli

x=3,5: 2=1,75 moli Zn

mZn= 1,75 moli .65g/moli=1123,75g Zn