Jitariucmichaela Jitariucmichaela 13-11-2019 Matematică a fost răspuns Violeta cumpara 4 kg de cartofi si 3 kg rosii platind 12 lei. Sa se afle cat costa 1 kg de cartofi stiind ca este de doua ori mai ieftin decat un kg de rosiii? prin regula de 3 compus