Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 prajituri ........ 5 inghetate ........ 48,75 lei (x 3)
9 prajituri ........ 4 inghetate ........ 88,5 lei
______________
9 prajituri ........ 15 inghetate ........ 146,25 lei
9 prajituri ........ 4 inghetate ........ 88,5 lei
11 inghetate costa 146,25 - 88,5 = 57,75 lei
1 inghetata costa 57,75 : 11 = 5,25 lei
5 inghetate costa 5,25 x 5 = 26,25 lei
3 prajituri costa 48,75 - 26,25 = 22,5 lei
1 prajitura costa 22,5 : 3 = 7,5 lei
Raspunsul corect este D)
Metoda comparației
3 prăjituri.....5 înghețate.....48, 75 lei | × 3
9 prăjituri......4 înghețate......88, 5 lei
9 prăjituri......15 înghețate.....146, 25 lei
9 prăjituri......4 înghețate.....88, 5 lei
--------------......11 înghețate.....57, 75 lei
1 înghețată.....57, 75 : 11 = 5, 25 lei
3 prăjituri.....5 × 5, 25 = 26, 25 lei.....48, 75 lei
3 prăjituri.....48, 75 - 26, 25 = 22, 5 lei
1 prăjitură.....22, 5 : 3 = 7, 5 lei
Varianta corectă este D ) 7, 5 lei şi 5, 25 lei.
3 prăjituri.....5 înghețate.....48, 75 lei | × 3
9 prăjituri......4 înghețate......88, 5 lei
9 prăjituri......15 înghețate.....146, 25 lei
9 prăjituri......4 înghețate.....88, 5 lei
--------------......11 înghețate.....57, 75 lei
1 înghețată.....57, 75 : 11 = 5, 25 lei
3 prăjituri.....5 × 5, 25 = 26, 25 lei.....48, 75 lei
3 prăjituri.....48, 75 - 26, 25 = 22, 5 lei
1 prăjitură.....22, 5 : 3 = 7, 5 lei
Varianta corectă este D ) 7, 5 lei şi 5, 25 lei.