Răspuns :
7 litri de lapte....7 litri de ulei....91 lei
7 litri de lapte.....16 litri de ulei....47 + 116 = 163
--------------------.....9 litri de ulei....72 lei
1 litru de ulei....72 : 9 = 8 lei
7 litri de lapte....7 × 8 = 56 lei....91 lei
7 litri de lapte.....91 - 56 = 35 lei
1 litru de lapte....35 : 7 = 5 lei
7 litri de lapte.....16 litri de ulei....47 + 116 = 163
--------------------.....9 litri de ulei....72 lei
1 litru de ulei....72 : 9 = 8 lei
7 litri de lapte....7 × 8 = 56 lei....91 lei
7 litri de lapte.....91 - 56 = 35 lei
1 litru de lapte....35 : 7 = 5 lei