👤
a fost răspuns

O basculanta parcurge traseul de la santier la cariera de piatra in 70 minute.Daca basculanta nu e incarcata,basculanta merge cu 60 km/h,iar daca este incarcata merge cu 40km/h.Sa se afle distanta dintre santier si cariera de piatra.

Răspuns :

Răspuns

t=70 min=1,16 h

d=v*t=60*1,16=70 km

Explicație pas cu pas:

Deoarece ea are de parcurs distanta de la santier la cariera de piatra inseamna ca basculanta nu este incarcata si merge cu viteza de 60 km/h