👤
H3770k1tty
a fost răspuns

1 kg de mere costa 2,20 lei iar 1 kg de prune costa 3,25 lei. Cat costa impreuna 15 kg de mere si 8 kg de prune?

Răspuns :

Păi 15 x 2,20 = 33 lei
8 x 3,25 = 26 lei
33 + 26 = 59 lei

Cat costa 15 kg de mere ?

     2, 20 x 15 = 33 lei

Cat costa 8 kg de prune ?

   3, 25 x 8 = 26 lei

Cat costa fructele impreuna ?

   33 + 26 = 59 lei

                                                                      Raspuns : 59 lei.