1.
10 gk mere costa 40 lei. Cat costa 7 kg mere de acelasi fel?
10 kg mere -----------40 lei
7 kg mere -------------x lei
x = (7 x 40) : 10
x = 280 : 10
x = 28 lei
2.
280 copaci au fost pantati in 500 m². Cati copaci se vor planta in 700 m²?
280 copaci ---------------------500m²
x copaci ------------------------700 m²
x = (280 x 700) : 500
x = 196000 : 500
x = 392