👤




La o cantina s-au cumparat 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smantana,pentru care s-au platit 132 de lei ,iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smantana ,pentr care s-a platit 100 de lei . Cat costa un pahar de iaurt ? Dar un pahar de smantana ?
·Rezolva problema folosind operatia de impartire pentru "egalizarea" unei marimi din problema (pentru a o aduce la acelasi termen de comparatie).