Răspuns :
7 kg de cirese costa 28 lei
1 kg de cirese costa: 28:7=4 lei
5x4 lei...... 8 kg piersici.......60 lei
8 kg piersici costa 60 lei-20 lei=40 lei
1 kg de piersici costa 40:8=5 lei
15 kg de piersici costa 15x5=75 lei
Raspuns: 75 lei
1 kg de cirese costa: 28:7=4 lei
5x4 lei...... 8 kg piersici.......60 lei
8 kg piersici costa 60 lei-20 lei=40 lei
1 kg de piersici costa 40:8=5 lei
15 kg de piersici costa 15x5=75 lei
Raspuns: 75 lei
daca 7 kg de cirese costa 28 lei, atunci un kg face 28:7 egal cu 4
5 kg de cirese, 8 kg de piersici costa 60 lei ... ciresele costa 20 lei
piersicila 40 lei
atunci un kg de piersici costa 5 lei
15 kg de piersici costa 75 lei
5 kg de cirese, 8 kg de piersici costa 60 lei ... ciresele costa 20 lei
piersicila 40 lei
atunci un kg de piersici costa 5 lei
15 kg de piersici costa 75 lei