Răspuns :
4kg de mere .........12lei
2kg de mere .........?lei
4:2=2
12:2=6lei(2kg de mere)
Sper că te-am ajutat!!!
2kg de mere .........?lei
4:2=2
12:2=6lei(2kg de mere)
Sper că te-am ajutat!!!
4 kg mere ............12 lei
2 kg mere ............ x lei
x = 2 x 12 : 4 = 24 : 4 = 6 lei
2 kg mere ............ x lei
x = 2 x 12 : 4 = 24 : 4 = 6 lei