Pe 9 napolitane , Daniela plateste cu 15 lei mai mult decat pe 4 napolitane. Vecina sa, Dorina , cumpara 6 napolitane identice . Cati lei plateste Dorina?
Daca 9 napolitane costa cu 15 lei mai scump decit 4 rezulta ca 9-4=5 5 napolitane costa 15 lei . De aici rezulta ca 1 napolitana costa 3 lei 15:5=3 ......6*3=18 lei. Dorina plateste 18lei.