👤
Elemacreta
a fost răspuns

Elevii claselor a IV-a au donat jucarii copiilor de la un camin.Elevii din clasa a IV-a A au cumparat 8 papusi si 10 iepurasi,platind 928 lei,iar elevii clasei a IV-a B au cumparat 4 papusi si 14 iepurasi,pentru care au platit 896 lei.Afla cat costa o papusa si cat costa un iepuras de plus Pentru rezolvarea problemei,modifica datele din prima relatie,pentru a obtine in ambele relatii acelasi numar de papusi.