👤

Probleme care se rezolvă prin metoda comparației:

Dragoș și Daria fac cumpărături de același fel. Dragoș cumpără 2 kg de mere și 5 kg de pere, plătind 26 lei. Daria cumpără 6 kg de mere și 7 kg de pere, plătind 46 lei.
Cât costă un kg de mere? Dar un kg de pere?