Răspuns :
Aflam cu cati bani a vandut un borcan:
12 * 2 = 24 lei. Facem "12*2" pentru ca borcanul are 2kg, iar 1kg costa 12 lei.
Presupunand ca a vandut toata mierea, acesta a obtinut: 24 * 46 = 1104 lei. Facem "24*46" pentru ca are 46 de borcane, iar un borcan costa 24 lei.
12 * 2 = 24 lei. Facem "12*2" pentru ca borcanul are 2kg, iar 1kg costa 12 lei.
Presupunand ca a vandut toata mierea, acesta a obtinut: 24 * 46 = 1104 lei. Facem "24*46" pentru ca are 46 de borcane, iar un borcan costa 24 lei.
46x2=92 kg. miere
1 kg=12 lei
92x12=1104 lei a incasat pe 92 kg miere
1 kg=12 lei
92x12=1104 lei a incasat pe 92 kg miere