👤
Otilia13
a fost răspuns

Prin excretie se elimina substante nefolositoare rezultate in urma proceselor metabolice . Calculati cantitatea de apa filtrata prin cei doi rinichi in 10 ore stiind ca :
- intr-un minut trec prin rinichi aproximativ 1,2 l sange
- plasma reprezinta 60% din volumul sangelui
- intr-un minut se filtreaza 20% din plasma sangelui
- apa reprezinta 90% din plasma
Scrieti toate etapele rezolvarii problemei. Va rog ajutati-ma ! E urgent !!! Dau coroana !


Răspuns :

-daca intr-un minut trec 1,2 l 
-rinichii functioneaza 10 ore⇒in 10 ore trec: 1,2l/min.×10ore=
                                                                    =1,2l/min×600min
                                                                    =720l
60%din 720l=60 Ã—720=43200=432L                      
                   100             100

720-432=288l plasma

20% din plasma pe minut
⇒5 minute (logic)

90% din 288l=90
×288=25920=259,2l de apa trece in 10 ore
                       100         100