15 m elastic...12 m de sfoara...99 lei
5 m elastic...15 m de sfoara...110 lei
Prima linie o inmultim (presupun) cu x2
A doua linie cu x6 presupun
30 m el...24 m sf...198 lei
30 m el....90 m sf...660 lei
Rezolvare:
66 m sf=462 lei
1) 462 lei:66=7 lei-pretul unui m de sfoara
2)90x7=630 lei- costul 90 m de sfoara
3) 660 lei-630 lei- costul a 30 m de elastic
4)30:30=1 leu-pretul unui m de elastic
RASPUNS: 1 m de elastic-1 leu, 1 m de sfoara-7 lei\
Ma bucur ca te-am putut ajuta