👤

George a plecat la piață cu 100 lei . El a cumpărat 12 kg de varză cu 3,4 lei/kg și 4 kg de cartofi cu 5,8 lei/kg. Știind ca de restul banilor a cumpărat 5 mărțișoare , aflați :
A) cât costa varza
B)cât costa cartofii
C) cât costa mărțișoarele


Răspuns :

Torid
a) VARZA
12 kg * 3,4 lei/kg = 40,8 lei

b) CARTOFII
4 kg * 5,8 lei/kg = 23,2 lei

c) MARTISOARELE

Pentru a afla cit costa martisoarele trebuie sa adunam costul varzei si costul cartofilor si mai apoi din suma totala adica din 100 lei sa scadem suma obtinuta si astfel vom afla costul martisoarelor iar daca vom dori sa aflam costul unui martisor vom imparti suma martisoarelor la numarul e martisoare cumparate, adica la 5

40,8 lei+23,2 lei=64 lei (costul legumelor in total)
100 lei -64 lei=36 lei(costul martisoarelor )

36 lei / 5 (martisoare)=7,2 lei(pretul unui singur martisor)

a) varza
12kg*3,4lei/kg=40,8 lei
b) cartofi
4kg*5,8lei/kg=23,2
c)martisoarele
40,8lei+23,2lei=64lei
100lei-64lei=36 lei
36/5=7,2