Răspuns :
4 prajituri..........6sucuri.............28lei.
4prajituri...........8sucuri.............32lei
Cat costa o prajitura si cat costa un suc? 32-28=4(lei costa 2 sucuri). 4:2=2(lei costa un suc). 4prajituri+2x6=28 4prajituri+12=28. 4prajituri=28-12. 4prajituri=16. 16:4=4(lei costa o prajitura). Proba: 4x4+6x2=16+12=28. Raspuns:o prajitura=4lei, un suc=2lei.