Cu ajutorul unei pirgii se ridica un corp cu masa de 19,2kg la inaltimea de 26cm.Randamentul pirghiei este egal cu 96%.Ce forta sa aplicat pentru a ridica acest corp,daca punctul de aplicatie al ei se deplaseaza cu 52cm?
m=19,2 kg d=26 cm=0,26 m Randamentul -96%=0,96 d2-52 cm =0,52 m F-? n(randamentul) n=[tex] \frac{Qu}{Qt} [/tex]= /frac {L}{m ^q}=/frac{F^d}{m^q}⇒F=/frac{d}{m^q}