d=20¼ km
t=7/10 h
v=45 km/h
n=10
dt-distanta totala
tt-timp total in circulatie
ttp-timp total parcurs circulatie+pauze
tpp-timp total al opririlor
p-timpul unei opriri
dt=20¼ km*10=202,5 km
tt=202,5 km/45km/h=4,5 h
ttp=7/10 h *10=7h
tpp=7h-4,5h=2,5h
p=2,5 h/10= 0,25 h=15 min
R-s: autobuzul se opreste pe 15 min la fiecare statie.