Răspuns :
Răspuns:
Metoda reducerii la unitate.
Aflăm cât costă 1 kg mere :
42 : 7 = 6 lei
618 : 6 = 103 kg
Explicație: din suma plătită împărțim cele 7kg de mere, pentru a afla cât costa un kg de mere:
42:7=6 lei
După care aflam câte kg se pot cumpara cu 618 lei,impartind la suma unui kg de mere:
618:6=103 kg
Sper ca te am ajutat!
42:7=6 lei
După care aflam câte kg se pot cumpara cu 618 lei,impartind la suma unui kg de mere:
618:6=103 kg
Sper ca te am ajutat!