Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
6 agrafe........5 elastice .......46 lei
4 agrafe........5 elastice ........34 lei
_______________________________ scad relațiile
2 agrafe de păr costă = 46 lei - 34 lei
2 agrafe de păr costă 12 lei
- Cât costă o agrafă de păr?
12 lei : 2 = 6 lei costă o agrafă de păr
______________________________________________
4 agrafe........5 elastice ........34 lei
Aflăm cât costă 4 agrafe de păr:
4 x 6 = 24 lei costă 4 agrafe de păr
Aflăm cât costă 5 elastice:
34 lei - 24 lei = 10 lei costă 5 elastice de păr
- Cât costă un elastic de păr?
10 : 5 = 2 lei costă un elastic de păr