o sursă de tensiune de curent continuu disipează în circuitul exterior aceeași putere P=100 W, fie că la bornele ei se leagă un rezistor cu rezistenta R1=4 ohmi, fie că se leagă unul cu rezistenta R2=9 ohmi. află:
a) rezistenta interna a sursei;
b)t.e.m. a sursei;
c) randamentele n1 și n2 ale transferului de putere de la sursă la circuitul exterior în cele două cazuri.
Va rog frumos!!!❤️
