Răspuns :
Răspuns:
12 864 lei
Explicație pas cu pas:
cireșe: 28 × 14 = 392 kg
vișine: 34 × 15 = 510 kg
vânzare cireșe: 392 kg × 12 lei/kg = 4 704 lei
vânzare vișine: 510 kg × 16 lei/kg = 8 160 lei
total încasat: 4 704 + 8 160 = 12 864 lei
sau:
28×14×12 + 34×15×16 = 4 704 + 8 160 = 12 864 lei