2.
Vedem în tabel că Ana a contribuit cu 40%, iar Alexia cu 10%.
40 : 10 = 4
⇒ Alexia a contribuit cu 1/4 (un sfert) din suma dată de Ana
480 lei : 4 = 120 lei
Ana a contribuit cu: b) 120 lei.
3.
1 kg caise costă 24 : 3 = 8 lei
8 kg caise costă 8 · 8 = 64 lei