Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 caiete ........ 6 pixuri ........ 27 lei
5 caiete ........ 2 pixuri ......... 39 lei l × 3 pentru a egaliza pixurile
______________________________
15 caiete ........ 6 pixuri ......... 117 lei
3 caiete .......... 6 pixuri ........ 27 lei
___________________________ scădem relațiile
12 caiete ........./ ...................... 90 lei
90 : 12 = 7,5 lei costă un caiet
27 lei - 3×7,5 lei = 27 lei - 22,5 lei = 4,5 lei costă 6 pixuri
4,5 lei : 6 = 0,75 lei costă un pix
_________________________
2 ×7,5 lei + 7 × 0,75 lei = 15 lei + 5,25 lei = 20,25 lei vor costa 2 caiete și 7 pixuri