👤
a fost răspuns

O soluție de sulfat de fier(II) cu masa de 200 g și concentrația procentuală masică 19%, se amestecă cu 228 g
de soluție de hidroxid de bariu. În soluția obținută după amestecare, concentrația procentuală masică a sulfatului
de fier(II) este 2,09%. Determinați concentrația procentuală masică a soluției de hidroxid de bariu.


Răspuns :

Reacția chimică este de dublu schimb și decurge astfel:

FeSO4 + BaOH = FeOH + BaSO4

În primul rând trebuie să fie cunoscute cantitățile de de substanțe ce participă la reacție.

Astfel, din soluția inițială de FeSO4 avem masa de FeSO4:

c=md×100/ms (concentrația procentuală a soluției este

raportul dintre masa de substanță dizolvată și masa întregii soluții, ori o sută)

inițial: mFeSO4=md= c×ms/100= 19×200/100=38g

Se mai precizează concentrația după amestecare, ce se calculează cu aceeași formulă, dar se adună masele soluțiilor:

final: mFeSO4= 2,09×(200+228)/100= 8,95

Din diferența celor două mase putem determina cât a reacționat:

mFeSO4in- mFeSO4fin= 38- 8,95= 29,05g

Așadar, FeSO4 este în exces și se consideră că a consumat toată cantitatea de BaOH din soluție. Se poate calcula pe baza reacției cantitatea de BaOH care a reactionat:

un mol de FeSO4 reacționează cu un mol de BaOH

adică, 152g FeSO4 consumă 154g BaOH

atunci, 29,05g FeSO4 reacționează cu x g de BaOH

x=29,05×154/152= 29,43g BaOH

Această cantitate se afla într-o soluție a cărei concentrații o putem calcula:

c= mBaOH×100/ms= 29,43×100/228=12,91%

Sper că te este utilă explicația!