👤

165. O persoană, care face 150 de paşi pe minut, a parcurs diagonala unei piete publice, în formă de pătrat, în 40 secunde. Care este aria pietei? Care ar fi latura unei pieje de aceeaşi arie cu aceasta, avînd însă forma unui hexagon regulat? (Se va socoti că la 125 de paşi corespunde 1hm.) ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

60 s.......................150 pasi

40 s........................x = 150*40/60 = 100 pasi

125 pasi....................1 hm = 100 m

100 pasi.................................y = 100*100/125 = 80 m

L = latura patratului

D = diagonala patratului

D^2 = L^2 + L^2 = 2L^2

L^2 = D^2/2 = 80^2/2 = 6400/2 = 3200

A = L^2 = 3200 m^2

______________

A hexahon = 3200 m^2

A = 3l^2√3/2

l^2 = A / (3√3/2) = 3200*2/3√3 = 6400√3/9

l = √6400√3/9 m