Răspuns:
a) vezi explicația mai jos
b) 30%
Explicație pas cu pas:
a) notăm suma cu S
[tex]\displaystyle 50\% \cdot 60\% \cdot S = \frac{50}{100} \cdot\frac{60}{100} \cdot S= \frac{30}{100} \cdot S = 30\% \cdot S[/tex]
30% · S = 40% · S - 48
⇒ 48 = 10% · S
48 = S / 10
S = 480
b) am aflat deja la punctul a)
în a treia zi cheltuie 50% din 60% din S = 30% din S