👤

Dupa o scumpire cu 25% , un produs costa 350 lei. Aflati pretul produsului inainte de scumpire.​

Răspuns :

Răspuns:

280 lei

Explicație pas cu pas:

notăm cu x prețul inițial:

[tex]x + 25\% \cdot x = x + \frac{25}{100}\cdot x = \frac{125x}{100} = \frac{5x}{4} \\ [/tex]

[tex]\frac{5x}{4} = 350 \implies x = 280 \\ [/tex]

prețul produsului înainte de scumpire: 280 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

P = pretul initial

100% + 25% = 125%

P*125/100 = 350 lei

P = 350 : 125/100 = 350*100/125 = 280 lei