Răspuns:
Explicație pas cu pas:
L = 100*0,9144 = 91,44 m
l = 53*0,9144 = 48,4632 m
A = L*l
A = 91,44*48,4632 = 4431,47501 ≈ 4431,48 m²
D^2 = L^2 + l^2
D^2 = 8361,2736 + 2348,68175424 = 10709,95535424
D ≈ 103,49 m
v = 30 km/h = 30000/3600 = 0,83 m/s
t = D : v = 103,49 : 0,83 = 124,69 s