šŸ‘¤
a fost răspuns

Intr-un vas se introduc 20 mL de solutie hidroxid de sodiu, de concentratie 2 M si 60 g solutie de hidroxid de sodiu, de concentratie procentuala masica 4%. Se adauga apa distilata, obitnandu-se o solutie finala cu volumul 200 mL.

Răspuns :

Răspuns:

0,5M

Explicație:

Presupun că se cere calcularea concentrației molare a soluției finale.

Vsā‚ = 20 mL = 0,02L

cMā‚ = 2M

msā‚‚ = 60g

cā‚‚ = 4%

Vsf = 200 mL = 0,2L

cM = n / Vs ā†’ nā‚ = cMā‚ Ɨ Vsā‚ = 2 mol/L Ɨ 0,02L = 0,04 mol NaOH Ć®n prima soluție

c / 100 = md / ms ā†’ mdā‚‚ = cā‚‚ Ɨ msā‚‚ / 100 = 4 Ɨ 60g / 100 = 2,4g NaOH Ć®n a doua soluție

M(NaOH) = 40 g/mol

nā‚‚(NaOH) = 2,4g / 40 g/mol = 0,06 mol NaOH Ć®n a doua soluție

nf = nā‚ + nā‚‚ = 0,04 + 0,06 = 0,1 mol NaOH Ć®n soluția finală

cMf = nf / Vsf = 0,1 mol / 0,2L = 0,5 mol/L = 0,5M

-Mihai