Sebiusa Sebiusa 06-06-2022 Matematică a fost răspuns S-au cumparat 12 kg de pere si mere. Pentru pere s-au platit 20 de lei, iar pentru mere 14 lei. Un kg de pere este de doua ori mai scump decat un kg de mere. Cat costa un kg de pere? Cate kg de mere s-au cumparat?